جمعه 23 اسفند 1398  11:58 ق.ظ

مشاوره بر اساس نظر متخصصان و نظریه پردازان این حرفه عبارت است یک رابطه روانشناسانه بین دو نفر که یک طرف این رابطه فردی است که به نوعی با چالش ها و مسایل زندگی رو به رو است و برای حل این مسایل نیاز به کمک دارد و طرف دیگر رابطه فردی است که در زمینه های روانشناسی، مسایل اجتماعی و فرهنگی تخصص دارد. در این را بطه فرد متقاضی خدمت، بیمار نامیده نمی شود بلکه مراجع نام دارد. و تمام تلاش مشاور این است که به او کمک کند تا به بتواند دید روشن تری نسبت به مسایل خود پیدا نموده جایگاه خود و دیگران ونیز عوامل محیطی و اجتماعی را در مورد مسایل خود درک کند و با شناخت و استفاده از قابلیت ها و توانمندی های خود به حل مسایلش بپردازد. در فرایند مشاوره نقش اساسی به عهده مراجع است چرا که هدف مشاوره کمک به رشد فرد است تا بعد از این خود بتواند بدون کمک مشاور مشکلاتش را تحلیل و به رفع آن کمک کند. مشاور کیست؟ در فرایند مشاوره سه عنصر شخصیت، دانش و مهارت مشاور، نقش بسیار اساسی بازی می کند. کارل راجرز روانشناس و مشاور انسان گرا اعتقاد دارد در فرایند مشاوره شخصیت مشاور۶۳% و مهارت و تکنیک ۳۷%نقش دارد. لذا مشاور موفق کسی است ضمن دارا بودن مهارتهای تخصصی و دانش کافی از لحاظ روانی نیز فرد سالم و نیز انسان دوست باشد. در غیر این صورت نه تنها نمی تواند کمکی به مراجعین خود ارایه دهد بلکه برای خود و مراجعین نیز مشکل ساز خواهد بود.
دو عنصر ضروری دیگر در فرایند مشاوره دانش و مهارت کافی است. مشاوره، حرفه ای است علمی و بسیار حساس که با خصوصی ترین و محرمانه ترین و نیز پیچیده ترین مسایل انسانها سرو کار دارد لذا داشتن صرف اطلاعات محدود روانشناسی به تنهایی نمی تواند فرد را در مقام یک مشاور حرفه ای قرار دهد. برای مشاور شدن لازم است فرد تحصیلات دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس یا دکتری در زمینه مشاوره یاروانشناسی بالینی داشته باشد. البته سیستم آموزشی کانادا به مددکاران اجتماعی هم این امکان را می دهد که در صورت دارا بودن مدرک فوق لیسانس در این زمینه به ارایه خدمات بپردازند. علاوه بر مدرک دانشکاهی برای اشتغال در این حرفه، لازم است متخصصین از مراجع قانونی اجازه کار دریافت کنند اصطلاحا رجیستر شوند که این امرضامن حفظ کیفیت خدمات ارایه شده و حمایت از حقوق مراجعین خواهد بود. بنا براین هر مراجعی حق دارد که از مشاور خود دراین زمینه سوال کند تا از کیفیت خدمات ارایه شده و نیز حفظ حقوق خود اطمینان حاصل کند. چه کسی نیاز به مشاوره دارد؟
اگر منحنی نرمال سلامت روان جامعه را در نظر بگیریم تقریبا ۹۵% افراد جامعه در طیف سالم قرار می گیرند و تنها ۵% دچار بیماری روانی هستند. البته این بدان معنی نیست که این ۹۵% مشکلی ندارند بلکه بدان معنی است که درگیر مسائل زندگی بودن به معنی بیماری نیست. این طیف وسیع مردم نه تنها بیمار نیستند بلکه خود توانایی بالقوه حل مشکلاتشلن را دارند. آنها نیاز دارند با کمک فردی حرفه ای با کشف قابلیتهای خود به گونه ای با چالش های زندگی و مشکلات موقعیتی رو به رو شده و به حل آنها اقدام کنند. با توجه به نوع مشکل مطرح شده از سوی مراجع، خدمات مشاوره در چهار زمینه اساسی ارایه می شود
۱- مشاوره سلامت روان: این نوع مشاوره مربوط است به زمینه های فردی مانند مسایل عاطفی، اضطراب، غمگینی، افسردگی، وسواس ترس ودیگر مسائل عاطفی که خفیف بوده و با اقدامات غیر دارویی بهبود پیدا می کند
۲- مشاوره خانوادگی و زناشویی : که در زمینه هایی مانند ازدواج، طلاق، رابطه با فرزندان، روابط جنسی، تعارضات و اختلافات زناشویی ارایه می شود.
۳- مشاوره شغلی و تحصیلی: این نوع مشاوره در زمینه هایی مانند انتخاب رشته دانشگاهی، انتخاب شغل، متناسب با شخصیت، تعارضات مربوط به محیط کار، انواع استرس های شغلی و تحصیلی، فرسودگی شغلی تغییر رشته و شغل، سازگاری شغلی و از این دست مسایل ارایه می شود.
۴- مشاوره توانبخشی: مشاوره توانبخشی به معنی کمک به افراد برای سازگار شدن با موقعیت های خاص زندگی است. ابتلا به بیمار های خاص، اعتیاد یا معلولیت فرد یا عضوی از خانواده او، طی نمودن مراحل سوگ و عوارض آن، درگیر مسایل قانونی و زندان بودن و همچنین دوران بازگشت به جامعه بعد از تحت کنترل قرار گرفتن بیماری جسمی یا روانی مستلزم دریافت مشاوره توانبخشی است.
 

سخن آخر این که مشاوره یک فرایند پیشگیرانه و بهبود بخشی است که برای پیشگیری از بروز مشکل و بیماری و نیز بهبود بخشی عوارض ناشی از مسایل موقعیتی ارایه می شود. با این وصف درصد زیادی از افراد جامعه دربیشتر عرصه های زندگی خود نیاز به خدمات مشاوره دارندچه آنها که می خواهند از حداکثر توان خود برای رویارویی با چالشهای زندگی بهره ببرند و چه آن دسته که در پی افزایش کیفیت و شادمانی در زندگی خود هستند.

برای مشاوره رایگان به سایت گپچه مراجعه کنید.


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 29 اسفند 1398
نظرات()   
   

یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار و یکی از زیباترین کشورهای منطقه، ارمنستان است. کشوری با طبیعت بسیار زیبا و تاریخ بسیار کهن که ریشه های مشترک فرهنگی عمیقی با ما دارد. ایرانی ها و ارمنستانی ها مدت های زیادی تحت حکومت های مشترک با هم زندگی کرده اند و پس از جدایی هم، همیشه همنشینی مسالمت آمیزی با هم داشته اند. چند سالی است که دولت ارمنستان تمرکز خود را روی جذب گردشگر گذاشته و سیاست های خود را با این هدف هماهنگ کرده است. به این ترتیب، سالانه توریست های بسیاری از سراسر جهان به این کشور سفر می کنند و محو زیبایی های بی پایان آن می شوند. امروز قصد داریم بعضی از جاذبه های دیدنی و گردشگری کشور ارمنستان را به شما معرفی کنیم.

 

مهمترین جاذبه های گردشگری ارمنستان

این کشور سرشار از زیبایی های طبیعی و انسانی است. از بناهای تاریخی گرفته تا کوه ها و دریاچه ها، از موسیقی بی نظیر گرفته تا کافه ها و عطر قهوه و گاتا هر کدام به تنهایی می توانند دلیلی برای مسافرت به ارمنستان باشند. برای سفر به ارمنستان می توانید از راه های مختلفی اقدام کنید. سفر زمینی از طریق مرز مشترک، سفر هوایی مستقل و سفرهای گروهی که از طریق آژانس های مسافرتی برنامه ریزی می شوند. در هر صورت یکی از مهمترین کارهایی که قبل از سفر باید انجام دهید، انتخاب اقامت گاه مناسب است. با مشاهده لیست هتل های ایروان در ارمنستان می توانید هتل مورد نظرتان را انتخاب و از قبل رزرو کنید. در ادامه بعضی از مهمترین جاهای دیدنی ارمنستان را به شما معرفی خواهیم کرد.

دریاچه سوان

ارمنستان زیبایی های طبیعی و ساخته های انسانی را با هم دارد. یکی از جذاب ترین جلوه های طبیعت در این کشور، دریاچه سوان است. بزرگترین دریاچه قفقاز و بزرگترین دریاچه آب شیرین کوهستانی در جهان محسوب می شود. در این منطقه می توانید از امکانات رفاهی عمومی استفاده کنید، در سواحل خصوصی شنا کنید یا برای قایق سواری و ماهی گیری اقدام کنید. در اطراف دریاچه جنگل و کوهستان وجود دارد و در همان نزدیکی شهر دلیجان با چشمه های آب معدنی فراوانش. دلیجان را سوئیس ارمنستان می نامند.

معبد گارنی

ارمنستان کشور کلیساها و صومعه های تاریخی است و معبد گارنی تنها نیایشگاه غیر مسیحی آن به شمار می رود. این معبد به آیین مهر ایران باستان تعلق دارد و از آن به عنوان مهرابه یا محلی برای پرستش مهر استفاده می شده است. سنگ نوشته های داخل معبد نشان می دهند این مهرابه در سال ۷۷ پس از میلاد مسیح به دستور تیرداد یکم ساخته شده است. ویرانه هایی از یک کاخ سلطنتی و نیایشگاه میترائیسم در این مجموعه دیده می شود که نشان می دهند مقر اصلی حکومت تیرداد بوده است.

صومعه خور ویراپ

صومعه خور ویراپ محلی بوده که از آن به عنوان مدرسه دینی استفاده می شده است. این صومعه از دیدگاه مردم مقدس است زیرا گریگور روشنگر، شخصی که آیین مسیحیت را به ارمنستان آورد، در این صومعه زندانی بوده است. او به جرم موعظه مردم و دعوت آن ها به مسیحیت، توسط پادشاه تیرداد سوم ۱۳ سال در صومعه خور ویراپ زندانی شد. پس از پایان این مدت به رهبر مسیحیت در ارمنستان تبدیل شد. مردم چنان به این دین جدید اقبال نشان دادند که ارمنستان نخستین کشور مسیحی جهان شناخته شد. می گویند زنده ماندن سنت گریگوری روشنگر در این صومعه معجزه بوده و به همین دلیل این مکان در طول تاریخ همیشه مقدس به شمار می رفته است و مردم و حکومت همواره برای حفظ و بازسازی آن تلاش می کرده اند.

تالار اپرا ایروان

ایروان شهری با قدمت چندین هزار ساله است و به همین دلیل فرهنگی بسیار غنی دارد. موسیقی یکی از جلوه های اصلی فرهنگ این کشور است و در گوشت و خون شهر جریان دارد. مراکز فرهنگی بسیاری در این شهر وجود دارند که مهمترین آن ها بی شک تالار اپرا است. ساختمان این بنا توسط معمار برجسته الکساندر تامانیان ساخته شد. دو تالار با سقف مشترک که ویژگی آک.ستیک عالی دارند و اجراهای باله و اپرای بی نظیری در آن ها انجام گرفته است. هم خود ساختمان و هم کنسرت هایی که در آن برگزار می شود جزو جاذبه های گردشگری ایروان هستند.

صومعه تاتو

صومعه تاتو علاوه بر یک مرکز معنوی و آموزشی، مجموعه توریستی بزرگی نیز به شما می رود. برای رسیدن به تاتو می توانید از طولانی ترین تله کابین جهان استفاده کنید. این تله کابین در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. صومعه و مناطق اطراف آن در سال ۱۹۹۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

صومعه شامل سه بخش با نام ‌های سنت پل و پیتر، سنت گریگوری روشنگر و سنت مری می شود و بخش‌های دیگری نیز مانند کتابخانه، سالن غذاخوری، برج ناقوس کلیسا، حجره های راهبان، مقبره و ساختمان ‌های اداری در آن وجود دارد. ساختمان کلیسای سنت پل و پیتر قدیمی ترین بخش صومعه محسوب می شود که به آن کلیسای حواریون نیز گفته می شود. ساختمان کلیسا شامل یک گنبد مرکزی، دو ستون و قربانگاه می شود. مقبره گریگور تاتواتسی، آخرین سنت مقدس کلیسای حواریون ارمنی نیز در این کلیسا قرار گرفته است.


https://gamefa.com/607091/%D8%A8%D8%A7-%D8%AC%D8%A7%D8%B0%D8%A8%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D9%85%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D8%B4%D9%86/


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic